Czym jest spółka z o.o. ?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest jedną z najczęściej spotykanych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, a jej popularność wynika z wielu korzyści, jakie niesie za sobą jej założenie.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, inaczej spółka z o.o., to forma prawna, która umożliwia prowadzenie działalności przez co najmniej jednego wspólnika. Przepisy regulujące sposoby założenia, funkcjonowania, zmiany umowy spółki, czy likwidacji, podobnie jak w przypadku innych rodzajów spółek, regulują przepisy Ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych.
Art. 151 KSH wskazuje, że spółka z o.o. jest spółką kapitałową – oznacza to, że jej kapitał zakładowy jest podstawą działalności spółki, a wspólnicy nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Ich odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości wniesionego kapitału zakładowego. Artykuł 164 KSH ustala minimalną wartość kapitału zakładowego spółki z o.o. na 5 000 złotych. Kapitał ten musi zostać wniesiony przez wspólników przy zakładaniu spółki, jednak nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wpisu do rejestru przedsiębiorców. Wkładami mogą być zarówno środki pieniężne, jak i majątek niepieniężny, takie jak nieruchomości, maszyny lub prawa autorskie. Wspólnik poprzez wniesienie wkładów do spółki, staje się posiadaczem jej udziałów.
Podstawowym dokumentem regulującym działalność spółki jest umowa spółki z o.o., która określa prawa i obowiązki wspólników, zasady funkcjonowania spółki, podział zysków i strat, oraz inne istotne kwestie. Polskie prawo przewiduje dwa sposoby sporządzenia niniejszej umowy – w formie aktu notarialnego lub formie teleinformatycznej za pośrednictwem wzorca dostępnego na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości (tzw. System S-24). W zależności od umowy spółki, spółka z o.o. może mieć zarząd, który zarządza bieżącymi sprawami spółki i reprezentuje ją na zewnątrz. Zarząd posiada uprawnienia i obowiązki określone w umowie spółki.
W kwestiach nieuregulowanych w umowie, decydującą rolę odgrywają przepisy KSH, odnoszące się do spółki z o.o.
Czy warto założyć spółkę z o.o.?
Jedną z głównych zalet spółki z o.o. jest ograniczona odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, wspólnicy nie ponoszą osobistej odpowiedzialności za zobowiązania spółki, a ich odpowiedzialność jest ograniczona do wysokości wniesionego kapitału zakładowego. Sprawia to, że mali i średni przedsiębiorcy, a także właściciele rozwijających się firm, prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, chcąc odciążyć majątek osobisty od odpowiedzialności za zobowiązania zaciągnięte w ramach prowadzonej działalności, coraz chętniej decydują się na zmianę formy prawnej prowadzonego przedsiębiorstwa.
Minimalna wysokość wymaganego kapitału zakładowego również zachęca do skorzystania z niniejszej formy prowadzenia działalności – dla przykładu, minimalna wysokość kapitału zakładowego wymaganego dla utworzenia spółki akcyjnej wynosi 100 000 zł. Elastyczna struktura własnościowa: Spółka z o.o. może mieć jednego lub więcej wspólników, a udziały w spółce mogą być podzielone na różne proporcje. To daje elastyczność w tworzeniu struktury własnościowej i umożliwia różne modele zarządzania i udziałowców.
Wbrew powszechnej opinii, spółka z o.o. może funkcjonować, choćby składała się wyłącznie z jednego wspólnika – pozwala to na rozpowszechnienie niniejszej formy wśród Przedsiębiorców, których działalność dotychczas była prowadzona w formie j.d.g, bowiem przepisy zawarte w KSH umożliwiają stosunkowo proste przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej na jednoosobową spółkę z o.o. Spółka z o.o. daje dużą elastyczność działania – może mieć jednego lub więcej wspólników, a udziały w spółce mogą być podzielone na różne proporcje – daje to wiele możliwości w tworzeniu struktury własnościowej i różnych modeli zarządzania, w zależności od aktualnych celów jej wspólników.
Jedną z korzyści związanych z finansowaniem spółki z o.o. jest łatwiejsze i bardziej przystępne pozyskiwanie inwestorów i rozszerzanie kapitału, w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej. Kodeks spółek handlowych szczegółowo określa zasady dotyczące emisji udziałów, pozyskiwania inwestorów i potencjalnego powiększania kapitału.
Najważniejszą jednak zaletą jest przejrzystość i wiarygodność formy spółki z o.o. na rynku, zwłaszcza w kontaktach z kontrahentami i potencjalnymi inwestorami. Fakt objęcia jej szczegółowymi przepisami Kodeksu spółek handlowych, które regulują jej funkcjonowanie, takie jak zasady zarządzania, zwoływania zgromadzeń wspólników, prowadzenia ksiąg rachunkowych i składania sprawozdań finansowych, przyczynia się do zwiększenia jej przejrzystości, a także pewności w realizacji umów handlowych w oczach klientów, kontrahentów i podmiotów finansujących.
Prowadzenie działalności gospodarczej zawsze związane jest z ryzykiem i pewną dozą odpowiedzialności, dlatego w zależności od indywidualnych oczekiwań Przedsiębiorcy, warto dokładnie rozważyć wady i zalety, z którymi łączy się dana forma prawna. Niemniej jednak, przepisy KSH regulujące spółkę z o.o. z pewnością zachęcają coraz większą rzeszę Przedsiębiorców do funkcjonowania w ramach jej struktury.